Nowe(?) ficzery Firefoxa

Jak pisze Grzegorz zgodnie z zapowiedziami nowy Firefox ma być wyposażony w nową formę New Tab. Co ma być? Proszzz:
– Pasek recovery – przycisk z ostatnio zamkniętymi zakładkami (bo być może nie chcieliśmy tego robić)
– Panel z najczęściej otwieranymi stronami z bieżącej sesji
– Panele z wyszukiwaniem/tłumaczeniem zaznaczonego wcześniej tekstu.

Wszystko ma być ładne, przejrzyste i nie rozpraszać użytkownika. OK, tylko mam jedną taką wątpliwość. Wątpliwość apropos owej innowacji, którą imo w rzeczywistości nie jest. Nie chcę wywołać kolejnego flamewara, ale spójrzmy prawdzie w oczy.
a) Odzyskiwanie ostatnio zamkniętych zakładek od wieków jest chociażby w Operze (w postaci ikonki obok paska zakładek), Edit: bądź w nowym IE8 – także podczas otwierania nowej zakładki
b) Panel z najczęściej otwieranymi stronami (swoja drogą ja nie odwiedzam co chwila tych samych stron, a przynajmniej nie w trakcje jednej sesji, ale może to ja jestem dziwny) jest obecny w Chrome od jakiegoś czasu.
c) Wyszukiwanie/tłumaczenie frazy – w Operze 10a (nie jestem pewien czy przypadkiem 9-ka tego także nie ma) zaznaczamy tekst, PPM i mamy do wyboru:
– Szukaj (mamy wybór jakiej szukaczki chcemy użyć). Dobra wiem, było już dawno temu zarówno w Firefoxie, Operze i Chrome.
– Encyklopedia – szuka frazy w Wikipedii
– Przetłumacz – do wyboru ‚z czyjego na czyje’, korzysta z Yahoo! BabelFish (mam nadzieję że w oficjalnej Dziesiątce będzie także język polski do wyboru)
Anyway – działa jak trzeba a to czy takie opcje będą pod PPM czy pod ikoną czy w nowej zakładce czy scrollem myszki to kwestia gustu i przyzwyczajenia. Edit: Co ciekawe to także ma nowe IE8 o.O i także obecne na każdej nowej zakładce (sic!)

Cieszę się, że Firefox nie stoi w miejscu, rozwija się, ale sądzę, że przydałoby się mu coś naprawdę mocnego, wiejącego prawdziwą nowością, a nie szlifowaniem okrągłego już koła.

W takim razie co w tym odkrywczego? Że będzie to twór od Mozilli i miliony fanboy’ów na całym świecie będą się tym ‚jarać’.

PS. Więcej na FavBrowser oraz na Mozilla Labs.

Advertisements

Jedna odpowiedź to “Nowe(?) ficzery Firefoxa”

 1. mazdac Says:

  Powiem Ci lepszy motyw. To wszystko albo już jest w fx tylko poukrywane i ZU tego nie zauważa, albo w formie wszelkiej maści dodatków.
  a) dodatek ‚Undo Closed Tabs Button’
  b) w stockowym firefoksie jest taka ‚intieligientna zakładka’ pokazująca najczęściej odwiedzane strony, w wersji angielskiej nazywa się ‚Most visited’ i jest na głównym pasku zakładek
  c) dostępne przez Ubiquity od ~roku (?), teraz podłączą to tylko do menu
  IMO, jako user Fx we wszelakich odmianach, zespół od spraw usability i gui w mozilli przeładowuje przeglądarkę i nie działa wg zasady KISS (Keep It Simple Stupid) według której pierwotnie powstała (wydzielona z wszystkorobiącego kombajnu Mozilla Suite). Cieszy natomiast duża sprawność ‚ekip technicznych’, w 3.5 czeka nas kolejne przyspieszenie – wprawdzie JS ale ponieważ gui to xul+js, to w sumie całej przeglądarki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: