Cień Czarnobyla

Już od jakiegoś czasu poszukuję żetelnych informacji na temat wybuchu reaktora jądrowego sprzed 21 lat (nie wiem, czy to takie zboczenie ale jakoś ‚kręci’ mnie ten temat). W mediach mówi się często o ogromie radioaktywnych skutków owego zdarzenia z 26 kwietnia 1986 roku, zmutowanych noworodkach, dziesiątkach tysięcy ofiar itd. … Sarkofag, strefa zamknięta i tym podobne sprawy. Widziałem sporo zdjęć z wypraw do owej strefy. Opisy wskazują jednoznacznie – w mieście Prypeć (położonym ok. 3km od samej elektrowni) promieniowanie jest tylko nieznacznie większe niż średnia normalnego miasta, jedynie duże, metalowe budowle ‚zioną’ radioaktywną mieszanką mocniej. I tu zagwostka – komu wierzyć ? Kto ma rację ? Czy te wszystkie opowiastki redaktorów to mydlenie oczu, dane brane z nieba, a może to druga strona manipuluje ? Dziś natknąłem się na bardzo ciekawy reportaż/wywiad [Klik!] (szkoda, że dopiero teraz!) z prof. Zbigniewem Jaworowskim (specjalistą w dziedzinie skażeń promieniotwórczych i pracownikiem  Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej). Z rozmowy można wyciągnąć sporo zależności z tym, co wcześniej widziałem, czytałem – chociażby znajdujący się niedaleko reaktora pracownicy, którzy otrzymali niewielką ilość promieniowania, wciąż żyją a są zdrowo po 60-tce i nic nie zapowiada się na to, aby mieli niedługo się ‚przekręcić’. Zgadzałoby się to z wypowiedzią profesora, a przeczy całkowicie teorii o tym jakoby każdy będący pracownikiem, porządkowym, czy kimkolwiek będącego w zasięgu promieniowania, miał otrzymać dawkę, gwarantującą śmierć w ciągu najbliższych dni.

Dziwne i sprzeczne fakty(?). Komu ufać? Chętnie bym porozmawiał z człowiekiem KGB, który miałby informacje nt. samego wybuchu i późniejszego postępowania władz.

Sam narazie nie mogę się wybrać do strefy, a chętnie bym sprawdził co tak na prawdę tam się dzieje (ach ten dreszczyk 😉 ). Póki co będę dalej szukał, czytał, oglądał. Jak czegoś się ciekawego dowiem, na pewno napiszę.

PS. Na koniec panorama miasta Prypeć (widać na niej także sam reaktor) zrobiona przez uczestnika wyprawy do ‚strefy’ z najwyższego budynku w mieście. Klik! (1,2MB)

Advertisements
Napisane w Refleksje. 1 Comment »

Jedna odpowiedź to “Cień Czarnobyla”

 1. Andzej Says:

  Najrzetelniejsze informacje znajdziesz na pewno tutaj:
  http://www.ipj.gov.pl/pl/szkolenia/matedu/czernobyl20.htm

  Co do wartości promieniowania zmierzonych przez Radiologów w Strefie, zaś tutaj:
  http://www.fornalski.rootspoland.com/Biuletyn-PAA.pdf

  Natomiast panorama Prypeci zostało zrobiona z NIE NAJWYŻSZEGO budynku Prypeci. Wyższe są 16-piętrowe wieżowce, jak chociażby te dwa z godłem ZSRR w Centrum, doskonale widoczne na tej panoramie

  Jestem pewnien w prawie 100% że jest to z dachu dawnej księgarni „Magazin «Knigi»” w południowej części miasta: http://pripyat.com//sm/site/photogallery/uploads/313/575_3.jpg
  Ta księgarnia ma tę zaletę, że jest „najbliżej Elektrowni, ale odradzam włażenie na ten budynek, bo bardzo blisko jest posterunek ochrony pilnującej miasta i mogliby się na Ciebie za to bardzo zdenerwować (mogliby nawet strzelać!).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: